Kolorowe rolety

Jaką wybrać roletę – nie taka prosta decyzja

Decydując się na zawieszenie w oknie rolety stajemy przed trudną decyzją wyboru z ogromnej ilości oferowanych kolorów, wzorów czy rodzajów zastosowanych mechanizmów i tkanin. I o ile kolorystyka produktu jest ważna w aspekcie aranżacji i dekoracji okna, to materiał rolety decyduje o jej funkcjonalności.

Używane do rolet tkaniny mają różną strukturę. Często wybierane przez klientów są  materiały całkowicie gładkie, przeważnie jednokolorowe, bo efektownie prezentują się na nich zarówno nasycone jak i pastelowe barwy. Drugi rodzaj stosowanych tkanin to materiały o widocznej strukturze i wyraźnym splocie, który sam w sobie tworzy określony dekoracyjny wzór.

Wykorzystywane do rolet tkaniny różnią się stopniem przepuszczalności światła. Do wyboru mamy tu materiały w pełni przezierne, które tylko nieznacznie tonują dopływ światła do pomieszczenia. Tkaniny o gęstszym splocie – półtransparentne powodują, że w pomieszczeniu po opuszczeniu rolety zapanuje przyjemny cień. Natomiast tkaniny ze specjalną powłoką tylnej strony (podgumowaną, białą, srebrną) całkowicie zaciemnią pomieszczenie.

Tkaniny do rolet mają różną gramaturę i grubość. Najbardziej wiotkie są tkaniny gładkie ( od 125g/m2), większy stopień usztywnienia wykazują tkaniny strukturalne (170 -220 g/m2), a najcięższe są tkaniny zaciemniające ( nawet 320 g/m2), co spowodowane jest zastosowaną dodatkową powłoką tylnej strony tkaniny.

Stosowane w roletach tkaniny są wykonane w 100% z poliestru (PES). Wystawione na długą ekspozycję słoneczną nie odbarwiają się i na całej powierzchni zachowują jednolity żywy kolor mimo upływu czasu. Są łatwe do utrzymania w czystości, bo wystarczy je regularnie przecierać zwilżoną szmatką, aby nie osadzał się kurz.

Większość stosowanych tkanin posiada certyfikat Oeko-Tex Standard 100, który jest gwarantuje, że do produkcji i barwienia tkanin nie są używane substancje szkodliwe i że spełniają one wymagania humanoekologiczne aktualnie obowiązującego standardu dla wyrobów dekoracyjnych.