Rolety przeciwsłoneczne

Jaką roletę wybrać – tkaniny do zadań specjalnych

O dekoracyjności rolety decyduje jej kolor czy wzór. O jej funkcjonalności – rodzaj zastosowanej tkaniny. Zanim ostatecznie wybierzemy rolety do naszych wnętrz warto zapoznać się z rodzajami i właściwościami tkanin z których mogą być wykonane. Ważne jest bowiem, gdzie chcemy roletę powiesić, jaki efekt chcemy uzyskać i czego oczekujemy oprócz efektownej dekoracji okna.

Głównym zadaniem rolety jest ochrona przed słońcem. W pomieszczeniach szczególnie wystawionych na słońce sprawdzą się doskonale rolety z tkanin blokujących dostęp słonecznego światła i ciepła. Tkaniny o właściwościach zaciemniających (blackout) sprawią, że w pomieszczeniu będzie ciemno, natomiast rolety z materiału z  powłoką thermo wykazują dodatkowo właściwości termoizolacyjne. Oznacza to, że do pomieszczenia nie będzie przenikało również słoneczne ciepło i nie będzie się ono nadmiernie nagrzewać. Dzięki roletom można uzyskać efekt klimatyzacji: zewnętrzna warstwa aluminium skutecznie walczy bowiem z letnimi promieniami słońca i jesienno-zimowym chłodem. Zatrzymując ciepło dba o oszczędność energii i jej mniejsze zużycie przez cały rok.

Oprócz izolacji termicznej rolety chronią także przed nadmiernym przenikaniem dźwięku. Aby zapewnić sobie ciszę wystarczy powiesić w oknach rolety plisowane wykonane z tkaniny komorowej. Wewnętrzne przestrzenie tworzą swego rodzaju bufor, który hamuje nie tylko światło czy ciepło, ale także hałas.

Rolety polecane są do dekoracji okien w mieszkaniach osób ze skłonnościami do alergii. Łatwe w utrzymaniu czystości nie są zbieraczami kurzu. Co więcej dostępne są rolety wykonane z tkanin biostatycznych (antybakteryjnych) tkane z włókien zapobiegających gromadzeniu się i namnażaniu bakterii czy grzybów.

Rolety można też bez obaw zawiesić także w pomieszczeniach, gdzie jest większa wilgotność powietrza czy częstszy kontakt z wodą – czyli  w kuchni lub w łazience. Tutaj sprawdzą się zmywalne tkaniny wodoodporne, z teflonową powłoką, na których nie będzie się rozwijać pleśń ani osadzać brud.